Práškové zlato - Důležité otázky a odpovědi
Co je práškové zlato?
Práškové zlato nebo zlatý prášek je jemný prášek vyrobený z jemného zlata. Nabízené práškové zlato se liší počtem karátů. Kromě plátkového zlata je ke zlacení předmětů vhodné také práškové zlato. Zlacení práškovým zlatem se však výrazně liší od zlacení plátkovým zlatem. Pomocí složitého výrobního procesu dosahují destičky ve zlatém prášku tloušťky pouhých 45 μ (mikrometrů), což odpovídá 0,045 mm. Termín skořápkové zlato se často používá v souvislosti s práškovým zlatem. Co to ale přesně znamená?
Co je to skořápkové zlato?
Skořápkové zlato je práškové zlato, které bylo rozetřeno s arabskou gumou a je rozpustné ve vodě. V minulosti se skutečně ukládalo do skořápky, odtud pochází název skořápkové zlato. Dnes se však skořápkové zlato dodává v plastovém obalu. Skořápkové zlato lze rozpustit podobně jako akvarel a poté nanést štětcem.
Použití práškového zlata
Kdy se doporučuje zlacení práškovým zlatem?
Zlacení práškovým zlatem je vhodné zejména v případě, že se zlacení týká velmi malých předmětů nebo předmětů s nerovným povrchem. Práškové zlato se také doporučuje pro podřezávání ve srovnání se zlacením sypaným plátkovým zlatem nebo transferovým zlatem.
Povrchy pozlacené práškovým zlatem jsou odolnější proti poškrábání než povrchy pozlacené plátkovým zlatem. Výhodou práškového zlata o hmotnosti 23 karátů a více je také to, že je odolnější vůči povětrnostním vlivům, a proto je vhodné i pro povrchy, které mají být pozlaceny způsobem odolným vůči povětrnostním vlivům.
Jak se provádí pozlacení práškovým zlatem?
Při zlacení práškovým zlatem existuje postup, který se osvědčil v praxi. Při tomto procesu se na povrch, který má být pozlacen, nanáší kolínský permakol P. Pro aplikaci přípravku Permacoll P je vhodný kartáč ze syntetických vlasů. Je třeba si uvědomit, že je potažena pouze malá část povrchu a že práškové zlato je naneseno bezprostředně poté: Již 15-60 minut po nanesení lepidla lze začít se zlacením práškovým zlatem.
Samotné práškové zlato lze na povrch nanášet dvěma různými způsoby: Buď suchým rozprašovačem, nebo štětcem. Při použití suchého rozprašovače by měl být nastaven na úspornou úroveň. Pokud se pro práškové zlacení používá štětec, měl by se práškovým zlatem pouze jemně poprášit.
Po zaschnutí povrchu jsou opět viditelné i ty nejjemnější rytiny a struktury podkladu. Před dalším zpracováním je třeba nechat povrch alespoň 24 hodin vyschnout. Poté lze stupeň lesku dále upravovat. K tomuto účelu se nejlépe hodí achátový leštící kámen, kterým lze zlacení vyleštit do matného lesku.
Náklady a nákup práškového zlata
Kde lze koupit práškové zlato?
Zlatý prášek, stříbrný prášek, skořápkové zlato a skořápkové stříbro "Made in Germany" můžete zakoupit přímo zde v obchodě.
Co je třeba vzít v úvahu při nákupu práškového zlata?
Na internetu je nabízena řada různých zlatých prášků. Ne vždy je však jasné, zda je nabízený zlatý prášek skutečně pravé zlato, nebo jen jeho napodobenina. Z tohoto důvodu byste se při nákupu práškového zlata měli vždy ujistit, že jej kupujete od certifikovaného prodejce. V certifikovaném internetovém obchodě Gerstendörfer Blattgold si můžete být jisti, že zlato v prášku a mušlích je vyrobeno z pravého zlata.
Kolik stojí práškové zlato?
Cena práškového zlata závisí na různých faktorech. Cenu práškového zlata ovlivňuje například aktuální cena zlata, množství a také karátové číslo. Aktuální ceny můžete zjistit přímo v přehledu produktů.